مراحل راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در هر کسب و کاری که مشغول فعالیت هستید احتمالا به این نتیجه رسیده باشید که فعالیت خود در فضای مجازی را آغاز نمایید. یعنی فرایند تبلیغات و بازاریابی خود را از طریق اینترنت انجام دهید. چرا که با حضور در فضای مجازی، دیگر نیازی به صرف هزینه هایی بسیار زیاد برای پیدا کردن مشتری نیست. شما با راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی می توانید فعالیت خود را به این محیط منتقل نمایید. در مورد اینکه هر شرکتی باید سایتی طراحی کند و خدمات خود را از آن طریق حداقل به مشتریان خود معرفی نماید شکی نیست. اما مشکل در راه اندازی فروشگاه اینترنتی و ساختار آن است. جایی که کارفرمایان با متخصصان و مشاوران حوزه آیتی همواره در چالش هستند که در چه اندازه ای در محیط اینترنت فعالیت کنند و اصلا نحوه راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی و افزایش فروش از طریق آن به چه صورت است؟ جی کسب - فروشگاه ساز اینترنتی

در این مقاله سعی می کنیم به صورت مختصر و مفید مراحل راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را برای شما شرح دهیم تا اگر قصد شروع فعالیت در فضای مجازی را دارید با خیال آسوده اینکار را انجام دهید.

مراحل راه اندازی فروشگاه اینترنتی چیست؟

بهتر است قبل از بیان مراحل راه اندازی، خود فروشگاه اینترنتی را تعریف نماییم. فروشگاه اینترنتی عبارتست از ایجاد یک سایت برای معرفی، تبلیغ و فروش محصولات دقیقا شبیه به یک فروشگاه واقعی. هنگامی که کاربری وارد فضای سایت شما می شود هیچ تفاوتی با زمانی که وارد یک فروشگاه موجود در شهر میشود نباید وجود داشته باشد.

مرحله اول در راه اندازی فروشگاه شما، بررسی کشش محصول شما برای فروش در بازار است. درست است که در حال حاضر همه نوع محصولی در اینترنت پیدا می شود اما بهتر است ابتدا محصولات خود را از طریق شبکه های اجتماعی یا سایت هایی مانند دیوار به نمایش بگذارید تا مشخص شود که قابلیت فروش اینترنتی دارد یا خیر سپس اقدام به راه اندازی فروشگاه نمایید.

مرحله دوم نحوه طراحی و ایجاد فروشگاه شما می باشد. شما گزینه های زیادی برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی دارید. مانند طراحی فروشگاه با یکی از زبان های برنامه نویسی – استفاده از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس یا استفاده از فروشگاه سازهای تحت وب. برای هر کدام از این موارد نیاز است که با فرد متخصص در این زمینه مشورت نمایید تا مشکلات فنی شما را برطرف نماید. توصیه اکثر متخصصان حوزه آیتی این است که با سیستم ها و فروشگاه های آماده کار را آغاز کنید و پس از پیشرفت کار ویژگی های سایت خود را ارتقا دهید.

مرحله سوم نیز جذب کاربر و مشتری برای سایت خود با استفاده از روش ها و ابزار موجود در اینترنت برای افزایش فروش می باشد. استفاده از بازاریابی اینترنتی – شبکه های اجتماعی و سئو راه حل های عمومی تر این موضوع می باشد.

راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را میتوان در سه مرحله کلی بیان کرد. مرحله اول بررسی و تست محصول برای میزان کشش فروش اینترنتی آن است. مرحله دوم نحوه طراحی سایت و راه اندازی فروشگاه اینترنتی می باشد. مرحله سوم نیز جذب کاربر برای سایت با استفاده از روش های بازاریابی اینترنتی می باشد. البته هر کدام از این مراحل خود از بخش های مختلفی تشکیل شده اند ولی نکته مهم در تمامی مراحل بازاریابی اینترنتی داشتن یک استراتژی و برنامه ریزی مشخص برای افزایش فروش می باشد.